Aktualności » Asy polskiego lotnictwa-spotkanie z edukatorem IPN-u
Asy polskiego lotnictwa-spotkanie z edukatorem IPN-u


30 stycznia br. uczniowie klas trzecich gimnazjum udali się do czechowickiego Multikina, by uczestniczyć w prelekcji pt. „Niezwykła historia polskich pilotów i polskiego lotnictwa”. Spotkanie poprowadził p. Marek Łukasik, edukator IPN-u. Po wykładzie odbyła się projekcja filmu pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.

Mówca uzmysłowił gimnazjalistom, że pierwszy lot odbył się w 1903 roku, za sprawą braci Wright. Samolot przez nich skonstruowany wzniósł się w powietrze i przez niespełna 60 sekund pokonał odległość ponad 36 metrów. Prelegent wspomniał o Czesławie Tańskim, nazywanym ojcem polskiego lotnictwa. Konstruktor ten w 1895 roku zbudował własny szybowiec. Należy pamiętać również o Stefanie Stecu, twórcy znaku polskiego lotnictwa wojskowego- biało-czerwonej szachownicy oraz o Stefanie Bastyrze, który w 1918 roku wykonał pierwszy lot z Lwowa do Krakowa w celu zorganizowania pomocy dla miasta. Znawcom lotnictwa nieobce są także nazwiska Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury. Wspomniani lotnicy zostali w 1932 roku zwycięzcami międzynarodowych zawodów lotniczych w Berlinie.

W dalszej części spotkania prelegent skupił się na Brygadzie Pościgowej broniącej obszaru powietrznego nad Warszawą podczas kampanii wrześniowej 1939 r. Następnie przeszedł do okoliczności Bitwy o Anglię oraz udziału Dywizjonu 303 w tym wydarzeniu. Edukator podkreślił, że polski dywizjon był najlepszą jednostką lotniczą biorącą udział w tej bitwie. Nie należy zapominać o asach polskiego lotnictwa, do których zaliczyć można Stanisława Skalskiego (pilota o największej liczbie zestrzeleń wśród Polaków) oraz Antoniego Głowackiego (pilota, który w ciągu jednego dnia zestrzelił 5 niemieckich samolotów).

Po wykładzie młodzież zobaczyła film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, który został nakręcony na podstawie książki Arkadego Fiedlera. Historia polskich asów przestworzy zrobiła na uczniach ogromne wrażenie i wywołała sporo emocji. Ciekawa prelekcja i niezwykły film sprawiły, że wizyta w kinie należała niewątpliwie do udanych.